Gazetka 08.09.2019 r. - 15.09.2019 r.

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA

"Który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu?"

Ewangelia św. Łukasza

Bitwa

To, jak trudno przeprowadzić wyprawę wojenną, historia pokazywała wielokrotnie. Ile razy niezwyciężone armie, dowodzone przez najlepszych na świecie dowódców upadały pod ciosami małych i niepozornych jednostek wojskowych? Jak często niewielkie oddziały stawiały niezłomny opór najeźdźcy posiadającego kilkukrotną przewagę? Planując operację wojenną prócz wyszkolenia oddziałów trzeba brać pod uwagę ukształtowanie terenu, pogodę, morale, a także porównać uzbrojenie i dostępne taktyki. W związku z tym nie wystarczy zabrać więcej żołnierzy, ale trzeba także odpowiednio zaplanować strategię bitwy.

Już Hiob zauważył, że życie ludzkie podobne jest do walki (zob. Hi 7,1). Z tego powodu życie chrześcijańskie wymaga ciągłej aktywności, nie wystarczy „odhaczać” kolejne obowiązki, ale trzeba na bieżąco monitorować, co się dzieje naokoło, gdzie trzeba dokonać wzmocnienia, jak bronić się przed niespodziewanymi wydarzeniami. Chrystus zatem mówi do wszystkich, którzy za Nim idą: „wspaniale, że chcecie kroczyć moją drogą, ale pomyślcie, czy zdołacie tego dokonać”.

Nie oznacza to, że musimy sami zatroszczyć się o przetrwanie, ponieważ łaska Boża wspiera nas w każdej chwili, ale musimy dawać maksimum wysiłku z naszej strony. Muszę być gotowy, by jak św. Paweł uznać wszystko za głupstwo dla zbliżania się do Chrystusa. Chcę jak on przeznaczyć wszystko, co mogę, byle tylko Chrystus był głoszony.